BYLINKY A LÉČIVÉ ROSTLINY

LIBEČEK

Popis: Libeček v kuchyni Mladé lístečky jsou výborné do polévek, salátů a všude tam, kde se používá celerová a petrželková nať. Kousek lístku na chlebu s máslem ho příjemně dochutí.

Detail: Léčivé účinky libečku  Libeček má velký obsah vitaminů a minerálů a je močopudný. Dobře čistí krev a odvádí toxiny z organismu, posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při revmatismu a dně. Rozpouští močové a žlučové kameny, celkově posiluje organismus hlavně u starých lidí. Působí na svalovou a nervovou soustavu a je dobré afrodiziakum pro obě pohlaví. V ženské pohlavní oblasti pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci, nesmí se však používat v těhotenství a při kojení (může snížit laktaci).

   
libecek
   

MATEŘÍDOUŠKA CITRONOVÁ (Thymus x citriodorus)

Popis: Mateřídouška obecná je neprávem považována za chudou příbuznou tymiánu. Je rozšířená po celé Evropě, Asii, severní Africe a Severní Americe. Vyhledává zpravidla vzdušná a slunná stanoviště .

Detail: Použití mateřídoušky  Nať mateřídoušky můžeme sbírat krátce před květem a v průběhu celého kvetení odstříháváním nezdřevnatělých bylinných částí. Takto sklizenou nať sušíme jako všechny siličné rostliny při teplotách do 35 °C, nejlépe ve svazečcích zavěšených na vzdušném místě. Kvetoucí mateřídoušková nať pomáhá při tišení a zmírnění kašle, uvolňuje hleny, posiluje žaludek a nervy. Nálev vypitý před spaním uklidňuje. Mateřídouška také zmírňuje nadýmání a koliky, snižuje svalové napětí. Sušená mateřídouška krásně voní, proto se přidává do bylinkových polštářků a pytlíčků.

   
Mateřídouška citronová - Thymus x citriodorus
      

DOBROMYSL (Origanum vulgare)

Popis: Oregáno se pěstuje ze semen. Vzrostlé rostliny se pak mohou rozmnožovat i dělením. Sklízí se většinou dvakrát do roka, a to v plném květu. Suší se v polostínu ve svazečcích. .

Detail: Léčivé účinky: Rostlina má pozitivní vliv na nervový systém a zmírňuje plicní choroby. Pomáhá proti kašli, má protizánětlivé účinky a podporuje vylučování žluči. Také podporuje chuť k jídlu a může se využít i při zánětech dásní nebo průjmu.

   
Dobromysl - (Origanum vulgare)

   


TYMIÁN OBECNÝ (Thymus vulgaris)

Popis: Jedná se o nízký polokeř vysoký 20–30 cm. Zespodu dřevnaté lodyhy jsou hustě obrostlé drobnými čárkovitými listy. Tymián začíná kvést v květnu a kvete až do září. Poté, aby tymián nezvadl, ostříhají se odumřelé květy. Plody jsou čtyři vejcovité tvrdky.

Detail: Působí proti průjmům, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Díky svým účinkům lze tymián využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Dá se použít v inhalacích, jako ústní voda či kloktadlo. Pomáhá také při infekcích močových cesta a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum. Stimuluje produkci bílých krvinek čímž zvyšuje odolnost organizmu. Stimuluje krevní oběh. Čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem. Povzbuzuje při sexu.

   
Tymián obecný - Thymus vulgaris
   

BORŮVKA KANADSKÁ(Vaccinium corymbosum Bluecrop)

Popis: Velmi rozšířená, spolehlivá a odolná odrůda. Plody jsou velké a plodnost pravidelná. Dozrává obvykle od poloviny července do začátku srpna.

Detail:

Vzhled: keř, dorůstající výšky 100-160 cm a šířky 100-140 cm. Květy jsou zvonkovité, bělavě zelené, v převislých hroznech, cizosprašné. Vyžadují opylení jinou odrůdou. Plody jsou střední až velké, pevné, světle modré, kvalitní. Velmi rozšířená, odolná, středně raná odrůda, zraje ve druhé polovině července. Plodnost vysoká, 4,2-5,3 kg z keře. Plně mrazuvzdorná odrůda, snáší pokles teploty na -26 až -28°C.  Nároky: Vyžaduje lehkou hlinitopísčitou, humózní a kyselou půdu 4,5-5,5 pH; podle stanoviště proto doplníme 30 až 45 cm silnou vrstvu rašeliny (až 100 litrů na rostlinu), obohacenou odleželým kompostem. Důležitá je kvalitní drenáž v jílovitých těžkých půdách. Rostliny vyžadují plné oslunění, dostatečné zásobení vláhou a pravidelný mulč hrubou rašelinou. Vysazujeme vždy alespoň dvě odrůdy pro dobré opylení. Vzdálenost v řadě 120 až 150 cm. Hnojení odleželým kompostem a hnojivem Agrabiomin 50-60g/m2, 2-3x za vegetaci.  Použití: Solitérní nebo skupinová výsadba je vhodným zpestřením vřesovišť, plody zaujmou jak děti tak dospělé. Keře na podzim krásně vybarvují listy do oranžovo červených tónů. Při inteznivním pěstování na sklizeň plodů vysazujeme rostliny do čtvercového sponu na vzdálenost 120 až 150 cm. Rostliny na jaře prosvětlíme řezem, odstraňujeme přibližně 1/3 výhonů, především starších odplozených a slabé či poškozené větve. Při správném řezu, zálivce a přihnojování musí být roční přírůstek nových výhonů 30-40 cm a nové výmladkové výhony z báze keře dosahují délky až 120 cm. V opačném případě je třeba doplnit rašelinu a zlepšit celkovou péči o rostliny.

   
Borůvka kanadská Vaccinium
   

   

BRUSINKA (Vaccinium vitis - idaea)

Detail: Velmi bohatě plodící kultivar brusinky, která je známa nejenom jako kulinářská záležitost, ale také jako léčivá a okrasná rostlina. Koncem léta a na podzim dozrávající plody se používají k přípravě výborného brusinkového kompotu a džusů. Nejlépe na jaře sklizené a usušené listy se užívají ve formě čajového výluhu, který má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Léčí močové cesty, zánět močového měchýře, cukrovku a průjem.  Brusinka vyžaduje polostín - stín a vlhkou, kyselou zeminu (ph 3,5 - 5). Proto je vhodné při výsadbě přidat do půdy větší podíl kyselé, neupravené rašeliny. Mrazuvzdornost do - 45°C (zóna 2).

   
Brusinka Vaccinium vitis - idaea
   

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa officinalis)

Popis: Meduňka je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, rozvětvenou lodyhou vysokou do 1 metru má charakteristickou citronovou vůní. Účinek a použití Droga posilňuje nervovou soustavu, účinkuje sedativně a spazmolyticky. Předepisuje se s dobrými výsledky při srdeční neuróze, migréně, nespavosti, nervovém vypětí a neurastenii. Dobře působí i při srdečních onemocněních – odstraňuje únavu a snižuje bolesti v oblasti srdce. Při vnitřním užívání přípravků z meduňky se zpomaluje dýchání, ztrácejí se rytmické těžkosti a snižuje se krevní tlak. Kromě toho působí spazmolyticky protinadýmavě při funkčních onemocněních střev – uvolňuje plyny ve střevech, zastavuje zvracení, stimuluje trávení a vylučování žlučové šťávy, podporuje chuť do jídla. Používá se též při závratích, na posílení zraku, při mozkové mrtvici, melancholii, bolestivé menstruaci, odřeninách kůže, revmatických otocích, vředech (zevně ve formě obkladů) a na kloktání při zánětu mandlí nebo dásní.